BULGARİSTAN

İŞLEM SÜRESI : 15-20 GÜN ARASINDADIR.
· VİZE BEDELİ : 100 € Vize Harcı +30 € Aracı Kurum Bedeli + 2000 TL Servis Ücreti

TICARI VIZELER IÇIN BULGARISTANDAKI TICARET ODASINDAN ORIJINAL YEŞİL DAVETIYE, TURISTIK VIZELER IÇIN ISE SARI DAVETIYE ISTENMEKTEDIR.
GEÇERLİ SCHENGEN VİZESİ İLE SEYAHAT EDEBİLİRSİNİZ
YEŞİL,GRI VE SİYAH PASAPORT SAHİPLERİ 90 GÜNE KADAR VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLİRLER
EKSPRESS VIZE UYGULAMASI YÜKSEK ÜCRET KARŞILIĞINDA YAPILMAKTADIR.
** ARACI KURUMLAR VASITASIYLA 4 İŞ GÜNÜNDE VİZE ALINMAKTADIR.
ARACI KURUM VASITASI İLE DAVETİYEYİZ İŞLEM YAPABİLMEKTEYİZ
** ARACI KURUMLAR VASITASIYLA 10 İŞ GÜNÜNDE VİZE ALINMAKTADIR.

BAŞVURU FORMU İNDİR

SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU VE GEREKLİ EVRAKLAR

1. Vize Başvuru Dilekçesi

Vize başvuru dilekçesinde şu hususları açıklamalısınız

1. Schengen vizesine başvuran kişinin seyahat amacını
2. Planlanan kalış ve ayrılış sürelerini,
3. Seyahat masraflarının finansmanını kimin üstlendiğini (kendisi mi başka biri mi),
4. Masrafları üstelenenin bunu nasıl karşılayabileceğiniz anlatan kısa bir açıklama (8 senedir çalıştığım firmada ithalat müdürüyüm ya da şu kadar kira gelirimiz var gibi)
Ayrıca, eğer uzun süreli vize talebinde bulunuyorsanız bunun sebebini de açıklamalısınız (Almanya’da yaşayan arkadaşlarımı senede 1-2 ziyarete geliyorum/ Müzik festivallerini takip ediyorum gibi)
Ayrıca daha önce Schengen, İngiliz, Amerikan, Kanada aldıysanız onları da dilekçeye not edebilirsiniz.

2. Vize Ücreti Dekontu

Schengen vizesi ücretini nakit olarak, başvuru merkezindeki gişede ödüyorsunuz. Ancak gişede sizden kesilecek tutar daha fazla olacak, çünkü vize merkezi hizmet bedelini de size fatura ediyor. Bu hizmet bedeli aracı kurumdan kuruma değişiyor. Size verdikleri ödeme dekontunu vize başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayın.

3. Kimliğinizin Fotokopisi

Kimliğinizde fotoğrafınızın ve TC kimlik numaranız olması gerekiyor

4. Schengen Vizesi Başvuru Formu

Yukarıda söylediğimiz gibi her ülke aynı formu kullanmıyor, mutlaka gideceğiniz ülkenin formunu doldurmanız lazım. Formu bastıktan sonra tükenmez kalem doldurmanız ve imzalmanız gerekiyor. Belçika, Finlandiya ve Norveç ise elle doldurulmasını istemiyor, yukarıdaki linklerden dijital ortamda formunuzu doldurup sonra bastırıp imzalıyorsunuz.

5. Biometrik Fotoğraf, 2 Adet

Her ne kadar bazı vize başvuru merkezinde fotoğrafınızı alsalar da hala sizden yanınızda biometrik foroğrafınızı getirmenizi istiyorlar.

Biometrik Fotoğraf Nedir? Biometrik fotoğraf dediğimiz şey vesikalıktan farklı bir fotoğraf türü. Gülümsemeden, beyaz fonda çekilmesi, saçların surattan uzaklaştırılması, kulakların belirgin şekilde görülmesi gibi belli kurallara göre çekilmesi ve 35 mm x 45 mm ölçülerinde basılması gerekiyor. Daha birkaç kuralı daha var ancak bunları sizin bilmenizi gerek yok, artık tüm fotoğrafçılar konuya hakim ve biometrik fotoğraf istiyorum dediğinizde onlar sizi yönlendiriyor.

Hazırda biometrik fotoğrafı olanlar: Fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekiyor.

6. Güncel Pasaportunuz ve Eski Pasaportlarınız

Pasaportunuzu götürmeden mutlaka şu şartları karşılıyor mu bakın: En az 6 ay geçerli, en az 2 sayfası boş, sağlam durumda, içindeki bilgileri okunaklı olmalı.
Daha önce kullandığınız pasaportlarınızı da yanınıza alın.

7. Daha Önce Alınmış Schengen Vizelerinizin Fotokopileri (Varsa)

Eskiden Schengen vizesi almış olmak süreci olumlu etkileyen bir durumdur. Daha önce Schengen Vizesi aldıysanız, fotokopilerini dosyanıza ekleyin.

8. Uçak ve Otel Rezervasyonu

Seyahatinizin gidiş – dönüş uçak rezervasyonu ve konaklama bilgileri ve başvuru sahibinin bilgilerini içeren otelden konfirme edilmiş rezervasyonu,

9. Seyahat Sigortası

En az 30.000 Euro’luk garantisi olan seyahat sağlık sigortası, (eğer ki konsolosluktan red kararı çıkarsa bu sigortayı iptal edebiliyorsunuz.)

10. Seyahat Masrafları Karşılayabilecek Finansal Yeterlilikte Olduğunuzu Kanıtlamaya Yarayacak Belgeler

Son 3 aya ait banka hesap dökümleri, maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü, varsa araba ve gayrimenkul tapuları… (Ayrıca kişi ilk defa Schengen vizesine başvuruyorsa, ondan çok daha fazla ve ayrıntılı finansal açıdan garantör belge istenebilir)

DİKKAT: Bu noktada hem istenilen finansal belgeler ülkeden ülkeye değişebiliyor. Bir diğer önemli konu da hem de banka hesabınızda bulunması beklenen miktarın siz başkalarına sponsor oldukça artması. Örneğin bireysel Fransa seyahatiniz için 5000 TL olan miktar, çocuğunuz ve eşinizin de sponsorluğunu üstlendiğinizde 15000 TL olabiliyor.

11. Davet mektubu

Başvurduğunuz ülkede ziyaret edeceğiniz kimse varsa, başvurunuzu güçlendirmek için ondan vize davet mektubu talep edebilirsiniz.

12. İş / Öğrencilik Durumunuza Göre Eklemeniz Gereken Belgeler
Çalışanlardan istenilen ek belgeler

İşveren kurum tarafından, kişinin seyahat sebebi, meslek durumu, pozisyonu, seyahat tarihleri gibi konuları içeren vize talebinde bulunulacak Schengen ülkesinin konsolosluğuna hitaben yazılmış, ıslak imzalı kaşeli, şirketin antetli kağıdına yazılmış bir vize talep dilekçesi,
Güncel vergi levhası fotokopisi,
Orijinal ve güncel, İngilizce faaliyet belgesi,
Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,
Sigortalı işe giriş bildirgesi
SGK (4A) hizmet dökümü (e-devletten alınabiliyor),
Son 3 ayı gösteren, kaşeli ve imzalı maaş bordrosu,
Kişi çiftçi ise, bağlı olduğu Ziraat Odası Kurumu’ndan Çiftçi Belgesi, kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise mesleğiyle ilgili oda kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı fotokopisi.

İş sahibi veya ortaklarından istenilen ek belgeler
•Şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasından alınacak faaliyet belgesi,
•Kişi çiftçi ise, bağlı olduğu Ziraat Odası Kurumu’ndan Çiftçi Belgesi, kişi Avukat-Doktor-•Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise mesleğiyle ilgili oda kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı fotokopisi,
•Güncel ticaret sicil gazetesinin kopyası,
•Şirketin vergi levhası kopyası.

Emeklilerden istenilen ek belgeler
•Emekli maaşını gösteren belgeler (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)

18 yaşından küçük çocuklar için ek belgeler
•Doğum belgesi
•Schengen vize başvuru formu (Her iki ebeveyn tarafından imzalı. Fakat çocuğun velayeti tek bir ebeveyndeyse veya aile mahkemesi kararı da gerekli)
•Ebeveynelerin nüfus cüzdanları ve pasaportlarının noter tasdikli fotokopileri,
•Eğer çocuk tek başına seyahat edecekse, her iki ebeveyn tarafından imzalanmış noter tastikli muvafakatname (izin belgesi) gerekiyor. Her iki ebevyn imzası kuralı, ebeveyn evli değil ise veya çocuğun tek vasisi kendisiyse geçerli değil.

Öğrencilerden istenilen ek belgeler
•Öğrenci Belgesi
•Tüm masrafları sponsorun üstlendiğini belirten ve ilgili konsolosluğa hitaben yazılmış imzalı vize talep dilekçesi,
•Öğrenciye sponsor olacak kişiye/kişilere ait maddi destek verebileceğine dair kanıtlayıcı ek evraklar.

Güncel Vize